Szukaj - Prace - Top 10 - Dodaj pracę - Cz@t

Termometry, barwy a ilość pochłanianej energii
Wersja do wydrukowaniaPraca w zip'ieWyślij na e-mail
Przedmiot: Fizyka
dodano: 2003-01-05
autor: Kazia

Jak zbudowany jest termometr cieczowy? Jaka jest zasada jego działania?

Termometr cieczowy składa się z pojemniczka na ciecz połączonego z bardzo cienką rurką tzw. kapilarą oraz skali(dzięki której możemy odczytać ile wynosi temperatura, którą mierzyliśmy). Niewypełniona cieczą część kapilary jest opróżniona z gazów i zatopiona od góry, aby ciecz z termometru nie wyparowała, albo się nie wylała. Podczas ogrzania słupek cieczy w rurce termometru podnosi się, a po ochłonięciu opada. W budowie tego typu termometrów wykorzystano rozszerzalność cieczy.

2 główne rodzaje termometrów cieczowych to:
 • termometr rtęciowy - wykonany ze szkła. Szklany zbiorniczek wypełniony jest rtęcią. Gdy temperatura rośnie rtęć rozszerza się i przesuwa coraz dalej w kapilarze. Za pomocą termometrów rtęciowych nie można mierzyć temperatur niższych niż -39oC , ponieważ rtęć krzepnie w tej temperaturze. Większość z nich pokrywa zakres temperatur od 0 do 100oC.
 • termometr alkoholowy - od termometru rtęciowego różni się tylko tym, że w zbiorniku znajduje się alkohol, a najniższa temperatura jaką możemy zmierzyć to 115 st. C (krzepnięcia alkoholu).


Ogólne zastosowanie termometrów cieczowych:
 1. do pomiaru temperatury ciała
 2. do mierzenia temperatury powietrza
 3. do pomiaru temperatury w laboratoriach chemicznych i fizycznych (szczególnie w doświadczeniach)
 4. do mierzenia temperatury wody

Dlaczego kolektory słoneczne są czarne, a samochody chłodne białe?
 • Co to jest kolektor słoneczny?
  Kolektor słoneczny wykorzystuje promieniowanie słoneczne do ogrzewania. Jest czarnego koloru(tym samym przyciąga światło), a ustawiony pod odpowiednim kątem „przekazuje je” do ocieplenia wody w basenie czy też dachu domu.

 • Po co samochody chłodnie?
  Samochody te przewożą produkty o krótkotrwałej dacie przydatności(mięso, wytwory mleczne). Najczęściej maluje się je na biało, aby nie przyciągały promieni słonecznych.
  Dowodem na to, że kolory mają znaczenie co do pochłaniania ilości promieni słonecznych pokazuje doświadczenie: Trzy pojemniki: czarny, biały i zielony zostały napełnione wodą. W każdym umieszczono termometr i postawiono w pełnym słońcu. Po 1 godzinie zanotowano temperaturę wody w każdym pojemniku. Najwyższa była oczywiście w czarnym, a najniższa w białym. Stąd wniosek, że ciała o czarnych, matowych powierzchniach pochłaniają silniej promieniowanie słoneczne, niż ciała o powierzchniach jasnych. Dlatego chłodnie samochodowe maluje się na biało(aby zapobiec fermentacji produktów), a kolektory słoneczne są wyłącznie czarnego koloru.

Komentarz/uwagi/znalezione błędy: MegaStats
Odsłony:
563631 razy
Ocena:
6.16/10
Głosy:
518
Oceń:
Szukaj - Prace - Top 10 - Dodaj pracę - Cz@t
Home | Śmieszne sms | Reklama | Napisz do nas
© Copyright by Mumin Designer 2000-2007