Szukaj - Prace - Top 10 - Dodaj pracę - Cz@t

Koncept w wierszach barokowych
Wersja do wydrukowaniaPraca w zip'ieWyślij na e-mail
Przedmiot: Barok
dodano: 2004-03-07
autor: Andzia

 1. Tautogram – utwór, w którym wszystkie słowa rozpoczynają się tą samą literą
 2. Chronostych – utwór, w którym pewne wyróżnione graficznie litery układają się w zapisaną rzymskimi cyframi datę ważną dla treści wiersza
 3. Wiersz wizualny – utwór przypominający kształtem graficznym jakiś przedmiot, np. obelisk, miecz, koło
 4. Wiersze sumacyjne – sumacja to pewien rodzaj pointy, figura te polega na zebraniu na końcu utworu wszystkich motywów, które zostały do niego kolejno wprowadzone i z reguły kolejno uporządkowane według jakiegoś schematu. Powtarzając owe motywy w poincie, poeta często nadawał im odmienne znaczenie lub ukazywał je z innego punktu widzenie ("Na oczy królewny angielskiej...", Naborowski)
 5. Akrostych – utwór poetycki, w którym pierwsze litery bądź sylaby poszczególnych wersów czytane z góry na dół tworzą osobny wyraz lub zdanie ("Na jednego", Morsztyn)
 6. Wiersze wariacyjne – utwory, w których poeci ujmowali jakieś zagadnienie na różne sposoby tak, by za każdym razem nieco inaczej rozłożyć akcenty wypowiedzi, wykorzystać nowe rymy, słownictwo, porównania i metafory ("Item", Naborowski)
 7. Serpentyna – charakterystyczny sposób odczytywania treści wiersza, np. wielkie litery, które układają się w imię adresatki wiersza – Matki Boskiej, należą zarówno do górnego, jak i dolnego wersu ("Miłosierdzia cnót, Twórco pokory Jedyna, Matko Maryja prosim, przyczyń się do Syna"):

   iłosierdzi   cnót, Twó   co pokory   edyna
M	     A	   R	     I        A
  atko Maryj   prosim, p   zyczyń s   ę do SynKomentarz/uwagi/znalezione błędy: MegaStats
Odsłony:
563669 razy
Ocena:
3.64/10
Głosy:
1068
Oceń:
Szukaj - Prace - Top 10 - Dodaj pracę - Cz@t
Home | Śmieszne sms | Reklama | Napisz do nas
© Copyright by Mumin Designer 2000-2007