Szukaj - Prace - Top 10 - Dodaj pracę - Cz@t

Bohaterowie i światy w poezji Bolesława Leśmiana
Wersja do wydrukowaniaPraca w zip'ieWyślij na e-mail
Przedmiot: Młoda Polska
dodano: 2003-05-11
autor: randeri

Pierwszy tom Bolesława Leśmiana „Sad rozstajny” ukazał się w 1912r., następny – „Łąka” w 1920. W sumie cztery zbiory poetyckie składają się na dorobek poety. Poza już wymienionymi są to: „Napój ciernisty” z 1936r. oraz „ Dziejba leśna” wydana już po śmierci Leśmiana w 1938r. Jego poezje nie zawsze cieszące się uznaniem za życia autora należą obecnie do kanonu klasyki poezji polskiej XXw. W dwudziestoleciu, zarzucano mu, ze działa pod wpływem poetów Młodej Polski, wpływowe i opiniotwórcze środowisko „Wiadomości Literackich” zdecydowanie go nie doceniało, a spośród skamandrytów jedynie Wierzyński wykazywał zainteresowanie jego twórczością, drukując jego wiersze na łamach redagowanego przez siebie pisma. Dopiero z czasem dostrzeżono i doceniono u Leśmiana samodzielną i oryginalną postawę w widzeniu świata, doli człowieka oraz przyrody. Była to postawa niezależna od aktualnych prądów i mód, jakie panowały w poezji polskiej tamtych czasów. (np. Awangarda Krakowska, grupa Skamandra).

Poglądy Leśmiana na sztukę poetycką są późną kontynuacją symbolizmu. Poeta określił swój stosunek do języka w rozprawie „ Rytm jako światopogląd. U źródeł rytmu” z 1915r. Rytm uważał za najważniejszą cechę mowy poetyckiej, bowiem stanowi odzwierciedlenie rytmu świata, a nawet kosmosu. Ma on cofać w czasie, do początków języka, przywracać pierwotny stan. Poezja to pewnego rodzaju mowa pierwotna.

Leśmian posiadał kreatywny stosunek do języka. Prowadził grę słów, był mistrzem w tworzeniu wyrazów dotąd nie istniejących – neologizmów. Stworzył własny język pełny tajemniczych znaczeń. Jego utwory mają często nastrój frywolnej zabawy słownej, pełne są subtelnego humoru i ironii, czasem nawet rubasznego dowcipu, jednak zawsze mówią o najważniejszych sprawach życia ludzkiego, o podstawowych niepokojach i dramatach istnienia. Widać tu wpływy filozofii Henri Bergsona i Fryderyka Nietzschego, lecz tylko jako punkt wyjścia do samodzielnych rozmyślań. Głównym tematem są dylematy egzystencjonalne, szukanie sensu życia, motywy nicości i śmierci.

W twórczości Leśmiana zauważamy pewną ludowość. Jest to postawa wynikająca z przekonania o pierwotności poezji. Przejawia się ona m.in. w balladach, np. „Dusiołek”. Zauważamy tu motywy ludowe oraz zafascynowanie logiką baśni. Leśmian wchodząc w świat fantazji miesza różne rzeczywistości próbując odpowiedzieć na tematy filozoficzne językiem baśni. Zainteresowanie tym gatunkiem literackim odnajdujemy również w tomach przeznaczonych dla dzieci: „Klechdy Sezamowe” i „Przygody Sindbada Żeglarza” oraz w zbiorze baśni polskich „Klechdy polskie”.

W tomie „Łąka” spotykamy wiersz „Stodoła”, w którym odnajdujemy typowe cechy dla poezji Leśmiana:

„Tyś całował dziewczynę, lecz kto biel jej ciała
Poróżowił na wargach, by cię całowała?

Tyś topolom na drogę cień rzucać pozwolił,
Ale kto je tak bardzo w niebo roztopolił?

Tyś pociosał stodołę w cztery dni bez mała,
Ale kto ją stodolił, by – czym jest – wiedziała?
Stodoliła ją pewno ta Majka stodolna,
Do połowy – przydrożna, od połowy – polna.

Ze stu światów na przedświat wyszła sama jedna
I patrzyła w to zboże, co szumi ode dna.”


Występuje tu charakterystyczna sceneria wiejska, bliska natury oraz Majka – postać z wierzeń słowiańskich, która sprawia, ze stodoła staje się stodołą – otrzymuje swoje miejsce w bycie. Dzieje się to nie na skutek samego istnienia i przyczyny sprawczej, ale potrzebne jest tez coś, pochodzące z „przedświata” – pragnienie pochodzące jakby z drugiej strony. Nie wystarczy jedynie całować dziewczynę, postawić stodołę i posadzić topolę. Wiersz „Stodoła” mówi więc o przechodzeniu rzeczy ze sfery niebytu w świat rzeczywisty.

W wierszu „Dziewczyna” dwunastu braci słyszy po drugiej stronie muru głos dziewczyny. Usiłują skruszyć przeszkodę dzielącą ich od niej. Jednak nie ma pewności, czy dziewczyna rzeczywiście istnieje i czy znajduje się po drugiej stronie. Być może był to tylko głos, coś z „przedświata”? Leśmian podkreśla tu istnienie dwóch stron – bytu i niebytu. Głos pochodzący zza muru nie jest wystarczającym dowodem istnienia dziewczyny i bracia, skruszywszy przeszkodę, stają naprzeciw nicości.

U Leśmiana odnajdujemy właśnie świat i zaświat. Rozgrywają się w nich tajemnicze historie, jest bezkres, istnieją różne światy, są też takie istoty jak „Dusiołek” o „pysku z żabia ślimaczym”, Południca, Srebroń, Świdryga, Znikomek... Część z nich ma autentyczne pochodzenie ludowe, część z nich jest wytworem wyobraźni. Przedmioty mogą kochać człowieka jak np. piła, która pokochawszy parobka pokroiła go na kawałki w akcie ostatecznego, miłosnego spełnienia.

Leśmian jest też autorem erotyków. Przykładem jest utwór „W malinowym chruśniaku”. W pieszczotach kochanków uczestniczą gęste zarośla, które chronią ich i ranią zarazem, a słodycz przeplata się z bólem jak sok słodkich malin z krwią.

Leśmian posługuje się też estetyką brzydoty. W jego baśniowym świecie pojawia się garbus, kaleki żołnierz, głuchoniema. Są to ludzie, dla których życie jest cierpieniem i udręką, są z góry skazani na porażkę. Poeta odnajduje w nich jednak bogactwo istnienia i pewne wewnętrzne piękno.

Autor wierszy widzi świat w ciągłym ruchu, obserwuje jego nieustanne stawanie się. Jego poezja jest obserwacją ciągle powtarzającej się kreacji, momentu stworzenia z niczego. Takie ujęcie wynika z inspiracji filozofią Bergsona, jego koncepcją elan vital. Poeta wśród pojęć opisujących „dzianie się” świata wydobywa „nic”, nazwane zaświatem, przedświatem czy przestrzenią za murem. Jest to charakterystyczne dla pewnych wątków filozoficznych, które zyskały popularność dopiero po II wojnie światowej: Przede wszystkim w egzystencjalizmie Sartre’a i Heideggera czy w fenomenologii. Zaczęto postrzegać Leśmiana jako poetę –metafizyka, który podejmuje tematykę metafizyczną, oderwaną od bieżących realiów w celu zbadania tajemnicy istnienia, nicości, kondycji człowieka w świecie oraz zrozumienia tajemnicy natury ( wiersz „Łąka” i „Topielec”)

W poezji Leśmiana świat realny jest jedynym punktem pewnym i jeśli w jego poezji pojawia się np. poszukiwanie Boga, jest ono zawsze odniesione do wyobrażeń i doświadczeń człowieka. W wierszu „Urszula Kochanowska” podmiotem lirycznym jest dziecko – Urszulka, córka Jana Kochanowskiego, zmarła przedwcześnie i opiewana w „Trenach” tego renesansowego twórcy. Opowiada, jak trafiła w zaświaty, gdzie prowadzi rozmowę ze wzruszonym jej bólem i tęsknotą Panem Bogiem. Zmarła dziewczynka prosi, by w zaświatach „powstał dom kubek w kubek, jak nasz – Czarnoleski”. Obecność Boga jakby nie mieści się w jej skali. Ona pragnie jedynie rodziców, nie zaś wspaniałości raju. Leśmian próbuje tu przekroczyć schematy poznania z góry narzucone przez język.

Wyobraźnia poety nie może pogodzić się ze śmiercią i nicością, nieustannie nawiedza zaświaty, krainy zmarłych, poszukuje sensu istnienia. W wierszu „Szewczyk” bohater szyjąc nieustannie, niczym mitologiczny Syzyf taszcząc swój głaz pod górę, nigdy nie może skończyć buta na miarę „nieobjętą” – Boską, choć w pracy odnajduje sens życia:

„W szyciu nie ma nic prócz szycia,
Więc szyjmy, póki starczy siły!
W życiu nie ma nic prócz życia,
Więc żyjmy aż po kres mogiły!”

I on, jak wielu leśmianowskich bohaterów stawia heroiczny i głęboko humanistyczny opór pochłaniającej życie naturze, rozpadowi materii oraz śmierci.

Komentarz/uwagi/znalezione błędy: MegaStats
Odsłony:
563612 razy
Ocena:
6.63/10
Głosy:
15
Oceń:
Szukaj - Prace - Top 10 - Dodaj pracę - Cz@t
Home | Śmieszne sms | Reklama | Napisz do nas
© Copyright by Mumin Designer 2000-2007